Jeżeli w budynku występuje pomieszczenie garażowe i nie jest ono ogrzewane, to absolutnie wymagane jest przeprowadzenie izolacji ściany wewnętrznej. Izolacja powinna oddzielać garaż od ogrzewanej części mieszkalnej. Problem izolacji przegrody pionowej (ściany wewnętrznej) jest zbliżony do izolacji poziomej. Gdzie warstwa termiczna powinna znaleźć się od strony zimniejszej, (czyli od strony nieogrzewanego garażu). Wewnętrzna ściana garażowa musi zostać odpowiednio ocieplona, aby dom się nie wychładzał zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Ponadto zalecane jest ocieplenie garażu w taki sposób, aby wyeliminować przenikanie boczne strumienia cieplnego. Dlatego też w prawidłowym rozwiązaniu, przy małej grubości izolacji, oprócz izolacji pionowej na ścianie, powinna być również wykonana izolacja na podniebieniu stropu. Obwodowo na każdej ścianie stykającej się z ocieplaną przegrodą oraz łączyć się z izolacją posadzki, o ile takowa występuje. Podstawą dobrego ocieplenia jest odpowiednio dobrany styropian. Grubość izolacji oraz jej szerokość na przegrodach przylegających, zależy od przewidywanej temperatury w pomieszczeniu zimnym.
W naszej ofercie Knauf Therm dostępnych jest kilka różnych grubości. Dzięki którym możemy dobrać odpowiedni styropian do wymagań domu. Nowoczesne płyty od Knauf Therm – ETIXX dostępne są o wymiarach 120, 150, 200, 250 i 300 mm. W niektórych przypadkach przy zastosowaniu znacznej grubości izolacji pionowej oraz szczelnemu jej wykonaniu przy płaszczyznach ściany, stropu i podłogi, izolacja obwodowa może nie być konieczna. Warto uwzględnić jednak parametr lambda. Współczynnik przewodzenia ciepła – który jest stałą cechą (właściwością) materiału budowlanego, np. styropianu. Określa on czy materiał przewodzi ciepło dobrze, czy też słabo – tzn. jest izolatorem. Dzięki odpowiednio dobranej grubości styropianu możemy być pewni, że ściana garażowe będzie odpowiednio izolować garaż od pozostałej części domu. A ponadto nie wpłynie na wychłodzenie domu.
Takie wykonanie izolacji ściany wewnętrznej, pozwoli nam na uniknięcie częstych błędów. Między innymi brak izolacji przegrody od strony zimnej, niewłaściwa lub zbyt mała grubość izolacji, a przy znaczącej różnicy temperatur, brak izolacji obwodowej.