Nie ulega wątpliwości, że polistyren ekspandowany (EPS), nazywany powszechnie styropianem, jest jednym z najpopularniejszych materiałów izolacji termicznej w budownictwie. Styropian może jednak charakteryzować się zróżnicowanym wsadem surowcowym, różnorodnymi parametrami, a także być wytwarzany według różnych technologii produkcyjnych. Najczęściej na rynku występuje tzw. styropian cięty z bloku, który powstaje wskutek cięcia przy pomocy rozgrzanego druta. Alternatywę pod względem sposobu produkcji stanowi natomiast styropian formowany w prasie.
Różnica w procesie produkcyjnym pomiędzy tymi dwoma technologiami polega na tym, iż w przypadku styropianu ciętego granulki surowca formowane są w jeden blok, który tnie się na płyty, a następnie poddaje frezowaniu, podczas gdy w przypadku metody formowania w prasie wszystkie wymienione etapy realizowane są jednocześnie.
Do największych atutów formowanego styropianu należą:
W naszej ofercie znajdują się styropiany elewacyjne ETIXX, które produkowane są właśnie metodą formowania w prasie. Dzięki temu, płyty te dostępne są w wymiarach 1200 x 600 mm. Są one zatem o 20% większe niż w przypadku standardowych płyt styropianowych, co przekłada się na gwarancję o 20% krótszego czasu montażu warstwy ociepleniowej w porównaniu ze zwykłymi płytami. Co więcej, jednorazowo płytami ETIXX można pokryć większą powierzchnię, zatem stosunek użytych kołków do powierzchni ocieplenia także staje się korzystniejszy.
W przypadku płyt Knauf Therm ETIXX Fasada EPS 70 λ 38 szczególnie wyróżniającym się parametrem mechanicznym jest poziom naprężenia ściskającego przy 10% odkształceniu względnym (kPa), który wynosi 70 (CS 70).
Styropian Knauf Therm ETIXX Fasada EPS λ 31 odznacza się natomiast przede wszystkim bardzo korzystnym współczynnikiem przewodności cieplnej, który w tym przypadku wynosi 0,031W/mK.