Lambda to kluczowy parametr dla materiału izolacyjnego, jakim jest styropian. Sprawdź jak należy go interpretować.
Współczynnik ten informuje jaka ilość energii przepływa przez jednostkową powierzchnię warstwy materiału o grubości 1 m, przy różnicy temperatur po obydwu stronach tej warstwy równej 1 K (Kelwin).
Jednostka: W/(m*K) (Wat dzielone na metr razy Kelwin).
Niska wartość = dobra izolacyjność termiczna
Wysoka wartość = słaba izolacyjność termiczna
Rekomendowane lambdy dla izolacyjnych płyt styropianowych:
Elewacje ≥ 0,042
Dach/podłoga ≥ 0,038
Przy wyborze styropianu powinieneś zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na współczynnik λ (lambda). To on decyduje o tym, że styropian wykazuje właściwości termoizolacyjne i właśnie od niego uzależniona jest w dużej mierze cena styropianu. Im ten współczynnik jest niższy, tym styropian ma korzystniejsze właściwości izolacyjne. W marketach i hurtowniach budowlanych znajdziesz styropiany, których lambda waha się od 0,030 do 0,045 W/(mK). Styropian tani i niskiej jakości może mieć ten współczynnik zbyt wysoki (0,044-0,045).
Jeżeli szukasz najwyższej jakości styropianu ociepleniowego, zwróć uwagę na styropiany grafitowe marki Knauf Therm. Wyróżniają się one najniższą na rynku lambdą, dzięki czemu cienka warstwa styropianu zapewnia doskonałe właściwości termoizolacyjne. Tymi styropianami skutecznie ocieplisz cały dom – od fundamentów aż po sam dach.
W ofercie dostępny jest styropian grafitowy Knauf Therm EXPERT EPS 80 λ 31 Dach / Podłoga, który wraz z płytami do izolacji fasad (Knauf Therm EXPERT Fasada λ 31 i λ 32, ETIXX Fasada λ 31) pozwalają na doskonałe ocieplenie całego budynku.
Pamiętaj, żeby przy zakupie nie kierować się wyłącznie grubością termoizolacji, ale przede wszystkim lambdą styropianu. Im niższa lambda, tym lepsza izolacyjność!
Jeśli nie wiesz, ile styropianu powinieneś kupić skorzystaj z naszego kalkulatora.