Styropian jest materiałem powszechnie stosowanym w budownictwie, szczególnie w izolacji termicznej, jednak ze względu na swoją strukturę i właściwości, wymaga stosowania odpowiednich narzędzi. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jakimi metodami najlepiej ciąć styropian oraz jakie narzędzia sprawdzą się najlepiej w tym przypadku.
Precyzyjne cięcie styropianu gwarantuje idealne dopasowanie płyt izolacyjnych, co minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych. Dodatkowo pozwala uniknąć strat materiału i zapewnia estetyczny efekt końcowy, co jest szczególnie istotne przy wykańczaniu elewacji.
Do cięcia styropianu najczęściej wykorzystuje się ręczne noże, piły czy urządzenia termiczne – noże czy druty na gorąco. Noże ręczne są prostym i tanim rozwiązaniem, które sprawdza się przy drobnych pracach, ale ich zastosowanie wymaga precyzji i nie sprawdzi się w przypadku produkcji o dużym wolumenie. Piły ręczne lub mechaniczne pozwalają z kolei na szybkie cięcie większych elementów. Narzędzia termiczne, takie jak wspomniane gorące noże i druty, oferują wyjątkową precyzję i estetykę cięcia, ponieważ topią styropian, skutecznie minimalizując ryzyko występowania niedokładności, a także ilość powstających przy cięciu odpadów.
Warto wspomnieć także o przykładzie narzędzia do cięcia styropianu, jakim jest PFT MINICUT. Jest to ręczne urządzenie dla profesjonalistów, które posiada elektroniczny regulator mocy do bezstopniowej regulacji temperatury cięcia.
Przy produkcji płyt styropianowych na potrzeby budownictwa najczęściej stosuje się maszyny do cięcia z gorącym drutem oporowym. Przy ich użyciu proces produkcyjny jest szybki, efektywny i zapewnia wysoki poziom dokładności, który jest fundamentem dla produkcji płyt służących izolacji. Warto też podkreślić, że w przypadku bardziej zaawansowanych linii produkcyjnych wykorzystuje się również automatyczne systemy cięcia CNC, które pozwalają na wycinanie elementów o niestandardowych kształtach i wymiarach.
Jednym z najczęstszych błędów przy cięciu styropianu jest używanie tępych narzędzi, co może prowadzić do powstawania nierówności na krawędziach i osypywania się materiału. Kolejnym często spotykanym błędem jest cięcie styropianu przy braku stabilnego podłoża, co może powodować przesunięcia, a zatem niedokładności.
Przygotowując miejsce pracy do cięcia styropianu, należy wybrać stabilne i równe podłoże, które zapewni precyzję cięcia oraz zapobiegnie przesunięciom materiału. Bardzo istotne jest także zadbanie o odpowiednią czystość, jak i zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń dla pracownika, takich jak na przykład maska i okulary ochronne.
Choć najbardziej powszechną metodą produkcji płyt styropianowych (EPS) jest cięcie, to warto podkreślić, że produkuje się je także metodą formowania. W przypadku cięcia, najpierw formuje się duże bloki styropianowe, a następnie precyzyjnie tnie się je na pojedyncze płyty, co pozwala na dowolność w dostosowywaniu rozmiarów płyt. W metodzie formowania płyty styropianowe są natomiast wytwarzane już bezpośrednio w specjalnie przygotowanych do tego procesu formach. Proces ten zapewnia większą jednorodność struktury w stosunku do cięcia, natomiast wiąże się z ograniczeniem w kwestii rozmiarów płyt – w przypadku zaprojektowanie raz formy nie można zmienić już jej rozmiaru.
W ofercie Knauf Therm znajdują się zarówno styropiany cięte, jak i produkowane metodą formowania – styropiany ETIXX EPS λ 31 oraz ETIXX EPS 70 λ 38, które charakteryzują się wyjątkowo wysoką stabilnością wymiarową.
Termoizolacja podłogi pełni bardzo ważną rolę w kontekście ogólnego ocieplenia budynku.[…]
Program Moje Ciepło stanowi wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych[…]
Komfort cieplny to stan, od którego w dużej mierze zależy nasze codzienne[…]