Rosnące ceny powodują, że coraz więcej z nas zastanawia się jak możemy zużywać mniej prądu. Co zrobić, żeby płacić mniejsze rachunki? Gdzie szukać oszczędności? Te wszystkie pytania padają nie bez przyczyny. Z badań wynika, że aż 70% budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej.
Efektywność energetyczna jest stosunkiem uzyskanego efektu użytkowego określonego obiektu, urządzenia albo instalacji w typowych warunkach ich użytkowania do ilości zużycia energii, która jest niezbędna do uzyskania tego efektu. Efektywność energetyczną najłatwiej jest zdefiniować jako uzyskiwanie lepszych rezultatów i świadczenie większej liczby usług bez zwiększania nakładów energetycznych. Aktualnie można skorzystać z wielu rozwiązań umożliwiających podjęcie natychmiastowych działań w celu przyspieszenia procesu poprawy efektywności energetycznej.
Przeczytaj także: Wizja i misja Knauf Therm
Sposobów na to jest bardzo wiele, my przedstawiamy poniżej tylko te najbardziej popularne. Warto też jest wykonać audyt energooszczędności domu. Wskaże on jakie ulepszenia efektywności energetycznej pozwolą na zmniejszenia zużycia energii budynku.
Warto przeczytać również: Jaka jest prawidłowa kolejność prac przy termomodernizacji budynku?
Według raportu „Szóste paliwo” aż 30% domów w Polsce nie ma izolacji. Typowy dom w Polsce ogrzewany jest piecem na węgiel, ma stare okna i drzwi oraz nie jest w ogóle ocieplony. Roczne koszty ogrzewania sięgają 6 500 zł. Dane te pokazują, że w tej kwestii wiele jest w Polsce do zrobienia. Można jednak zauważyć, że powoli to się zmienia i ludzie coraz bardziej świadomie podchodzą do tematu. Osoby obecnie budujące dom muszą stosować się do przepisów, które określają jak bardzo dom musi być energooszczędny. Coraz więcej osób jest zainteresowanych tematem termomodernizacji i poszukuję rozwiązań, które pozwolą oszczędzić pieniądze na ogrzewaniu.
Kompleksowa termomodernizacja budynków może zmniejszyć zużycie energii nawet o 70%. Tym samym można zaoszczędzić dziesięciokrotnie więcej niż dzięki oszczędnemu używaniu sprzętów AGD i RTV. W naszym kraju ogrzewanie pochłania aż 71% energii zużywanej w budynkach. Bardzo mało osób zdaje sobie z tego sprawę. Nawet profesjonaliści budowlani nie zawsze mają tego świadomość. Ale niestety statystyka nie kłamie i ciągle zużywamy bardzo dużo energii na ogrzewanie budynków. Mamy nadzieję, że stopniowo będzie się to zmieniać.
Jeśli temat efektywności energetycznej nie jest Ci obojętny i planujesz w najbliższym czasie termomodernizacje to zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą styropianów do ociepleń od marki Knauf Therm. Tutaj możesz sprawdzić gdzie kupisz nasze produkty.
Program Moje Ciepło stanowi wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych[…]
Komfort cieplny to stan, od którego w dużej mierze zależy nasze codzienne[…]
Suchy jastrych zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność w budownictwie. Czym dokładnie[…]