Zabytkowe budynki w prawie budowlanym posiadają unikalny status. Podlegają one specjalnej ochronie i opiece, co bezpośrednio oddziałuje na to, jak przeprowadzane są prace konserwatorskie i restauratorskie czy wszelkie inne roboty budowlane. Jak wygląda zatem kwestia montażu izolacji termicznej w zabytkach?
W polskim prawie, zgodnie z ustawą z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, zabytek to „nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, będące dziełem człowieka lub związane z jego działalnością i stanowiące świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową”. We wspomnianym akcie normatywnym wyróżnia się zabytek nieruchomy, zabytek ruchomy oraz zabytek archeologiczny.
W Polsce zabytki (zarówno publiczne, jak i prywatne) muszą figurować w odpowiednim rejestrze zabytków dedykowanym konkretnemu województwu.
Na samym początku należy podkreślić, że wszelkie prace remontowe dotyczące zabytków różnią się tym od pozostałych budynków, iż muszą zostać zgłoszone do wojewódzkiego konserwatora zabytków, a następnie poddane konsultacjom. Co więcej, zabytki nieruchome, do których zaliczają się budynki, podzielone zostały na pięć grup (klas), które między innymi warunkują ograniczenia dotyczące wykonywania wszelkich prac budowlanych. Dotyczy to także termomodernizacji, której przeprowadzenie w niektórych przypadkach jest mocno ograniczone.
Z tego względu często ocieplenie budynków zabytkowych przebiega poprzez montaż warstwy termoizolacyjnej od wewnątrz. Dzieje się tak w przypadku tych zabytków, których ściany zewnętrzne są szczególnie chronione z powodu istotnej z punktu widzenia historii, architektonicznej fasady. W takich okolicznościach termoizolacja od wewnątrz pozostaje jedynym efektywnym sposobem ocieplenia budynku. Należy jednak pamiętać o tym, że konserwator może nie wyrazić zgody na przeprowadzenie termoizolacji – zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Warstwa izolacyjna umieszczona od wewnętrznej strony ściany, tak jak w przypadku umieszczenia jej od zewnątrz, wpływa bowiem na zmianę miejsca punktu rosy, co może negatywnie wpłynąć na stan elewacji.
Przeczytaj również: Ocieplenie ścian od wewnątrz
Współcześnie w polskim budownictwie zagadnienia związane z zapewnieniem efektywnej termoizolacji budynków stanowią temat do dyskusji. W związku z wytycznymi Unii Europejskiej zawartymi w projekcie Europejskiego Zielonego Ładu organizacja ma osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku, do czego mają zastosować się wszystkie państwa członkowskie. Dyrektywa EPBD UE, znana także jako dyrektywa budynkowa, zakłada z kolei gwałtowną redukcję konsumpcji energii europejskiej branży budowlanej, która ma być realizowana m.in. poprzez obowiązkową termomodernizację budynków o określonej charakterystyce.
Warto przy tym jednak podkreślić, że wspomniany dokument osobno traktuje kwestie zabytków oraz budynków historycznych. Mianowicie, tego typu budowle, pomimo niewystarczających standardów dot. efektywności energetycznej, będą wyłączone z obowiązkowej termomodernizacji, o ile jej wykonanie zmieniłoby ich walory architektoniczne lub historyczne. Zabytki są zatem na ten moment zwolnione z wielu przepisów energetycznych czy ekologicznych.
Podczas termomodernizacji budynku zabytkowego należy zachować równowagę między zachowaniem autentycznego charakteru i struktury budynku a poprawą jego efektywności energetycznej. Najważniejszymi kwestiami są:
Poprawna termomodernizacja budynku zabytkowego może przyczynić się do jego długotrwałej ochrony oraz zwiększenia jego wartości historycznej i kulturowej, zapewniając jednocześnie komfort mieszkańcom i obniżając koszty eksploatacji.
Program Moje Ciepło stanowi wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych[…]
Komfort cieplny to stan, od którego w dużej mierze zależy nasze codzienne[…]
Suchy jastrych zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność w budownictwie. Czym dokładnie[…]