Coraz wyższe koszty ogrzewania i potrzeba poprawy komfortu cieplnego sprawia, że coraz częściej decydujemy się na ocieplenie domu. Także uchwały antysmogowe w niektórych częściach Polski skłaniają do rozważenia wymiany kotła na nowy, bardziej ekologiczny. Warto jednak wiedzieć, że takie czynności należy przeprowadzać w odpowiedniej kolejności, co pozwoli uzyskać oczekiwane korzyści.
Najczęstszym powodem skłaniającym inwestorów do termomodernizacji budynku są błyskawicznie rosnące koszty ogrzewania, które wynikają ze sporych podwyżek cen węgla, gazu czy oleju. Nie bez znaczenia są także uchwały antysmogowe oraz możliwości uzyskania dofinansowania takich działań, jak np. ogólnopolski program Czyste Powietrze lub gminne programy wymiany pieców. Nie należy jednak koncentrować się tylko na wymianie źródła ciepła. Oczekiwanych skutków nie przyniesie także sama termoizolacja ścian czy dachu. Pełne korzyści w postaci oczekiwanych oszczędności kosztów ogrzewania i optymalnego komfort cieplnego można uzyskać tylko poprzez kompleksową termomodernizację budynku. Działanie to polega łącznie na zmianie sposobu ogrzewania, jak i ociepleniu domu. Jeśli nie chcemy przeprowadzać wszystkich tych prac naraz, bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności. Pierwszym krokiem jest termoizolacja wszystkich przegród w budynku. Najlepsze efekty zapewni dobrej jakości styropian grafitowy o parametrze lambda w zakresie 0,031-0,032 W/mK. Takie kompleksowe technologie termoizolacji można znaleźć w bogatej ofercie nowoczesnych styropianów grafitowych EPS Knauf Therm pod hasłem „Grafitowy Dom”.
Wysokie koszty ogrzewania domu wynikają najczęściej z niedostatecznej izolacyjności cieplnej ścian, okien czy dachu. To przez nie uciekają do otoczenia znaczne ilości energii cieplnej, która powinna ogrzewać dom. W rezultacie trzeba jej więcej wyprodukować i zużyć więcej opału, aby w pomieszczeniach panowała optymalna temperatura. Zwiększone koszty ogrzewania takiego energochłonnego budynku to tylko jedna z negatywnych konsekwencji. Spalaniu zwiększonych ilości opału towarzyszy uwalnianie trujących związków do atmosfery. Dlatego pierwszym działaniem powinno być zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię, co pozwoli ograniczyć emisje i koszty ogrzewania. Można to zrobić tylko poprzez szczelne ocieplenie domu od fundamentu po dach. Termoizolacja wybranych przegród, które uważamy za główną drogę ucieczki ciepła, nie przyniesie efektu. Ocieplając samą elewację co prawda zmniejszymy procent strat energii przenikających przez ten element, jednak zwiększą się jej ubytki w innych miejscach. Na przykład po przeprowadzeniu termoizolacji dachu i ścian zewnętrznych więcej ciepła może przenikać do otoczenia np. przez niezaizolowany fundament, co może prowadzić do jego przemarzania i pogorszenia stanu technicznego całej konstrukcji.
Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest więc ułożenie jednolitej warstwy termoizolacji od fundamentu aż po dach, najlepiej ze styropianu grafitowego o najlepszych parametrach. Po szczelnym ociepleniu domu można przejść do kalkulacji jego nowego, mniejszego zapotrzebowania na energię cieplną, co z kolei stanowi punkt wyjścia do zakupu nowego źródła ciepła. Jeśli odwrócimy tę kolejność i najpierw wymienimy kocioł może okazać się, że koszty ogrzewania domu wzrosną. Większe zapotrzebowanie budynku na energię wiąże się bowiem z koniecznością montażu kotła o większej mocy i większym zużyciu opału. Ale nawet wtedy można temu zaradzić, ocieplając dom styropianem grafitowym, który zapewnia najlepsze efekty ocieplenia.
Aby maksymalnie zapobiegać stratom energii, trzeba zadbać o to, by warstwa ocieplenia chroniła wszystkie elementy budynku w tym samym stopniu. Powinna być więc szczelna i jednolita pod względem parametrów izolacyjności cieplnej. Z tego punktu widzenia spore znaczenie ma również odporność użytych materiałów na starzenie. Sprawdzonym rozwiązaniem izolacji jest metoda lekka mokra (ETICS) z zastosowaniem styropianu grafitowego z oferty „Grafitowy Dom” marki Knauf Therm. Można w niej znaleźć pięć produktów o różnym przeznaczeniu i doskonałych parametrach przewodzenia ciepła lambda λ=0,032-0,031 W/mK. W zależności od tego, jaki element wymaga termoizolacji, można wybrać styropian dedykowany stropodachowi, ścianom zewnętrznym, podłodze na gruncie lub fundamentowi. Ich łączne zastosowanie pozwala na znaczącą poprawę parametrów cieplnych wszystkich przegród budynku do poziomu wymaganego na 2022 rok i stworzenie energooszczędnego domu.
Przeczytaj również: Ocieplenie domu styropianem grafitowym
Każdy z dedykowanych styropianów grafitowych Knauf Therm cechuje się gęstością odpowiadającą danemu zastosowaniu, co stanowi gwarancję ich wytrzymałości mechanicznej nawet w wymagającym obszarze fundamentu. Formowane ciśnieniowo płyty Knauf Therm Expert Hydro EPS 100 λ 31 posiadają wysoką gęstość 18 kg/m3 i są nienasiąkliwe, dzięki optymalnemu współczynnikowi WL(T) ≤ 3,5%. W związku z tym skutecznie i długotrwale chronią fundament oraz izolację przeciwwodną przed chłodem, wilgocią czy uszkodzeniami. Natomiast produkowany tą samą metodą styropian fasadowy ETIXX posiada optymalną gęstość 13,5 kg/m3, a także równe krawędzie i płaski kształt, dzięki czemu utworzona z jego użyciem warstwa izolacji jest bardzo zwarta. Warto również zwrócić uwagę na innowacyjny styropian „3 w 1”.
Dzięki swojej zwiększonej gęstości do 15 kg/m3 mogą być stosowane nie tylko na fasadach, lecz także dachach płaskich i podłogach na gruncie. Przy odpowiednim doborze płyt do rodzaju i parametrów przegród, można stworzyć grafitowy, energooszczędny dom o niskim zużyciu energii, co jest korzystne zarówno dla kieszeni, jak i środowiska. Warto również pamiętać, że styropian grafitowy może być stosowany w mniejszych grubościach niż biały, dając przy tym takie same efekty ocieplenia domu.
Zobacz również: Styropian grafitowy a biały – różnice
Program Moje Ciepło stanowi wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych[…]
Komfort cieplny to stan, od którego w dużej mierze zależy nasze codzienne[…]
Suchy jastrych zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność w budownictwie. Czym dokładnie[…]