Na ogół modernizacja budynku przede wszystkim ma przyczyniać się do optymalizacji jego walorów estetycznych i użytkowych. Proces ten definiuje się bowiem jako działanie zmieniające stan pierwotny budynku w celu unowocześnienia czy poprawienia funkcjonalności. Warto jednak przy tym podkreślić, że proces ten może nieść ze sobą pozytywny wpływ zarówno na zdrowie mieszkańców, jak i ich samopoczucie.
W dzisiejszym świecie budynki otaczają nas z każdej strony – niezależnie od tego czy mają one przeznaczenie mieszkalne, usługowe, czy też służą użyteczności publicznej. W takich okolicznościach niemożliwe jest, aby nie wpływały one – w mniejszym lub większym stopniu – na ludzkie samopoczucie i zdrowie mentalne. Kształtują one bowiem przestrzeń życia codziennego każdego człowieka. Z drugiej strony, budynki nierzadko mogą przyczyniać się na przykład do pogarszania kondycji naszych dróg oddechowych, a więc negatywnie oddziaływać na zdrowie fizyczne. Nieodpowiedni system wentylacyjny czy słaba jakość powietrza wewnątrz kondygnacji wspierają bowiem rozwój chorób płuc takich jak chociażby astma. Tak więc, bez wątpienia obiekty budowlane wpływają na nasze zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Przeczytaj: Termoizolacja idealnym sposobem na smog
Zanieczyszczenia, które mogą być wytwarzane przez poszczególne materiały budowlane, nieodpowiednie systemy ogrzewania i chłodzenia czy sukcesywnie rozwijająca się pleśń to zaledwie kilka przykładów zjawisk, które powszechnie towarzyszą wielu budynkom i niekorzystnie wpływają na zdrowie człowieka. Wszystko to określić można mianem złych warunków do życia codziennego. Rozwiązanie tego problemu bardzo często stanowi właśnie modernizacja, która może w istotny sposób wpłynąć na ludzką witalność – chociażby poprzez poprawę cyrkulacji powietrza w budynku. W tym przypadku również nie należy zapominać, że może ona przyczyniać się nie tylko do poprawy fizycznego zdrowia, ale także jego mentalnego aspektu. Ponadto modernizacja może też na przykład przyczyniać się znacząco do zmniejszenia ubóstwa energetycznego. Modernizacja starego budynku jest nazywana także termomodernizacją.
Przeczytaj także: Kiedy najlepiej zaplanować termomodernizację swojego domu?
Szacuje się, że średnio człowiek jest w stanie spędzać nawet do 90% swojego dziennego czasu w pomieszczeniach. W takich okolicznościach fundamentalne dla naszego zdrowia są warunki wewnątrz budynków. Ich modernizacja służąca poprawie jakości powietrza, które wdychamy czy optymalizacji systemów ogrzewania i chłodzenia jest zatem bardzo ważna w kontekście zdrowia.
Powszechnym zjawiskiem, towarzyszącym współcześnie modernizacji budynków jest zrównoważone budownictwo. Uwydatnia się ono w działaniach, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu budynków na środowisko. Tak zwany budynek zrównoważony to zatem taki, który jest nie tylko przyjazny dla środowiska, lecz również efektywny pod względem kosztów eksploatacji oraz zapewniający korzystny zdrowiu mikroklimat. Zrównoważone budownictwo sprzyja więc kreowaniu otoczenia, które potencjalnie poprawia kondycję mentalną poprzez pozytywny wpływ na samopoczucie. Co ważne, w tym przypadku zakłada się myślenie przyszłościowe, gdyż za cel stawia się też zapewnienie komfortowych warunków do życia przyszłym pokoleniom.
Przeczytaj także: Wizja i misja Knauf Therm
Program Moje Ciepło stanowi wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych[…]
Komfort cieplny to stan, od którego w dużej mierze zależy nasze codzienne[…]
Suchy jastrych zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność w budownictwie. Czym dokładnie[…]