Ocieplanie ścian od wewnątrz stanowi zdecydowanie mniej popularną metodę izolacji termicznej budynków od analogicznego procesu realizowanego od zewnątrz. Czasem jednak zdarza się tak, że jest to jedyny sposób na zmniejszenie utraty ciepła w budownictwie. Z czym wiąże się zatem ocieplanie ścian od wewnątrz?
Najczęściej temat ocieplania od wewnątrz pojawia się w związku z niemożnością docieplenia elewacji od zewnętrznej strony. Nierzadko bowiem nie posiada się pełnej decyzyjności w kwestii zwiększenia izolacji termicznej budynku. Przykładowo wpływ na to mogą mieć wiążące decyzje spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej czy chociażby konserwatorów zabytków. W takich okolicznościach nie pozostaje nic innego, jak zastosowanie ocieplenia od wewnątrz. Warto przy tym podkreślić, że ocieplenie od wewnątrz może mieć także po prostu oszczędnościowy charakter. Wpływa to bowiem na zmniejszenie kosztów ponoszonych z tytułu ogrzewania budynku.
Przede wszystkim istotny jest odpowiedni projekt wykonany z fachową dokładnością. Koniecznie wobec tego trzeba najpierw wykonać jakościową analizę cieplno-wilgotnościową. Następnie wskazane jest dobranie optymalnego materiału, który jak najefektywniej zatrzyma przenikanie wilgoci. Warto także podkreślić, że decydując się na ocieplenie domu od wewnątrz, powinno się zadbać o wentylację, która zagwarantuje, wilgotność w domu podczas zimy na odpowiednio niskim poziomie.
Przed zdecydowaniem się na ocieplanie od wewnątrz, należy być świadomym tego, że zabieg ten cechuje się kilkoma istotnymi wadami takimi jak:
Nie bez powodu zatem zwiększanie izolacji termicznej budynku od wewnątrz stanowi rozwiązanie mniej popularne niż ocieplanie od zewnątrz – szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych. Zewnętrzna izolacja termiczna jest bowiem efektywniejsza, jeśli chodzi o powstrzymywanie ucieczki ciepła z wnętrza budynku.
W branży budowlanej najczęściej stosuje się w tym celu styropian. Najbardziej efektywny materiał izolacyjny stosowany w przypadku ocieplania od zewnątrz, to taki, który cechuje się małą lambdą (λ). Niski współczynnik przewodzenia ciepła oznacza bowiem wysoką izolację przed jego stratą.
Grupa Knauf oferuje szeroką gamę produktów do efektywnej izolacji termicznej. Doskonałym przykładem takiego materiału jest chociażby styropian ETIXX Fasada EPS λ 31. Płyta ta, wykonana ze spienionego polistyrenu (EPS), posiada bardzo dobrze parametry izolacyjne i cechuje się dużą wytrzymałością.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestii izolacji termicznej budynku, zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą technicznym Cezarym Bieżońskim.
Program Moje Ciepło stanowi wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych[…]
Komfort cieplny to stan, od którego w dużej mierze zależy nasze codzienne[…]
Suchy jastrych zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność w budownictwie. Czym dokładnie[…]