Współczesne budownictwo to nie tylko coraz to popularniejsze nowe domy modułowe z dużą liczbą okien. Wiele osób poszukuje oryginalnego stylu, przez co rośnie również zainteresowanie stylizacją starych domów. W sieci można znaleźć informacje o wyjątkowych budynkach powstałych ze starych rodzinnych domów typu kostka. Inwestorzy często decydują się też na zakup już stojących nieruchomości ze względu na ich dogodniejszą lokalizację. Warto przy tym podkreślić, że zamieszkując w domu z tzw. drugiej ręki, należy pamiętać o ociepleniu budynku. Ta kwestia powinna być priorytetem dla właścicieli.
Po co ocieplać stary dom? Oto dwa główne powody:
Koszty ogrzewania są aktualnie jednym z większych problemów właścicieli nieruchomości. Oczywistym jest, że aby obniżyć rachunku, trzeba zadbać o jak najmniejszą utratę ciepła. Należy zatem zwrócić uwagę na szczelność okien i drzwi, ale także na nieużywane pomieszczenia, które powinny być zamknięte.
Warto przeczytać również: Jaka jest prawidłowa kolejność prac przy termoizolacji budynku?
Stare domy z reguły są znacznie większe w porównaniu do popularnych w dzisiejszych czasach domów parterowych, jednakże niestety podczas ich procesu budowy stosowano mniej efektywne technologie niż obecnie. Przykładowo, jeszcze w latach 90. nie przywiązywano należytej uwagi do izolacji fundamentów. Większość domów z tego okresu nie spełnia więc obecnych norm przenikalności cieplnej dla przegród zewnętrznych. Dobrym pomysłem w takim przypadku jest wykonanie badania termowizyjnego. Stanowi to dodatkowy koszt wynoszący około 600 złotych, ale zapewnia pełen obraz ciepła emitowanego przez budynek i wskaże miejsca, gdzie przenika ono przez przegrody.
Ocieplenie domu można przeprowadzić wieloma metodami i za pomocą różnorodnych materiałów, wobec czego przy wyborze warto zdać się na doświadczenie specjalistów. Ze względu na dobre właściwości izolacyjne oraz korzystny stosunek jakości do ceny, jednym z materiałów najczęściej wykorzystywanych do izolacji termicznej domów jest styropian.
Sprawdź styropiany dostępne w naszej ofercie.
Powodów, dla których część inwestorów decyduje się na kupno starych domów jest wiele. Odpowiednie zmodernizowanie takiego budynku może znacząco podnieść jego wartość. Współczesne wymagania rynkowe w dużym stopniu koncentrują się na efektywnej energetyce i zrównoważonym rozwoju. Dom spełniający normy ustawowe, utrzymujący ciepło, który jest ekonomiczny w utrzymaniu, będzie na rynku bardziej pożądany. Ocieplenie starego domu może okazać się kluczowe dla potencjalnego nabywcy albo najemcy. Zazwyczaj przy okazji poprawy izolacji termicznej istnieje także możliwość odświeżenia elewacji, która podnosi walory estetyczne budynku, a nawet jest w stanie diametralnie zmienić wygląd domu na bardziej nowoczesny.
Przeczytaj: Styropian grafitowy – zalety
Ocieplenie redukuje zużycie energii, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i redukcji obciążenia środowiska naturalnego. Świadome i racjonalne wykorzystanie paliw kopalnych to jeden z podstawowych postulatów ekologicznych. Zazwyczaj pierwszym argumentem są finanse, ale niezwykle ważny jest również aspekt ekologiczny. Inwestorzy są coraz bardziej świadomi zagrożeń, poważniej podchodzą do problemu katastrofy ekologicznej.
W budownictwie coraz większy nacisk kładzie się zatem na zrównoważony rozwój. Powstająca w większości obecnie infrastruktura ma na celu minimalizować negatywny wpływ na środowisko. Ocieplenie starego domu stanowi wyraz świadomości ekologicznej. Remontując swój dom warto zainteresować się programem „Czyste Powietrze” – korzystając z niego można uzyskać dofinansowanie znacznej części inwestycji.
Warto podkreślić, że ocieplenie domu ma duży wpływ na nasze codzienne samopoczucie. Eliminuje przeciągi, zimne ściany, a życie mieszkańców staje się przyjemniejsze. Właściwa izolacja budynku to również szansa na pozbycie się wilgoci i kondensacji. To z kolei przekłada się na zahamowanie powstawania grzybów i pleśni, które nierzadko negatywnie oddziałują na zdrowie mieszkańców.
Podsumowując, ocieplenie starego domu to liczne korzyści długoterminowe – zarówno finansowe, jak i niematerialne związane z komfortem i zdrowiem. Za najistotniejsze benefity można uznać: obniżenie kosztów ogrzewania, podniesienie wartości nieruchomości, aspekt ekologiczny i zgodność z najnowszymi trendami.
Program Moje Ciepło stanowi wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych[…]
Komfort cieplny to stan, od którego w dużej mierze zależy nasze codzienne[…]
Suchy jastrych zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność w budownictwie. Czym dokładnie[…]