Program Moje Ciepło stanowi wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych budynków jednorodzinnych. Budżet projektu wynosi do 600 milionów złotych.
Celem programu Moje Ciepło, realizowanego w ramach Funduszu Modernizacyjnego UE za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest dofinansowanie do zakupu i montażu pomp ciepła dla inwestorów indywidualnych (osoby fizyczne, które są właścicielem lub współwłaścicielem nowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego), co ma przekładać się na rozwój ogrzewnictwa indywidualnego i ograniczanie emisji powstających wskutek ogrzewania nieefektywnymi źródłami ciepła wykorzystującymi paliwa kopalne.
Jakie urządzenia podlegają dofinansowaniu?Program Moje Ciepło przewiduje dofinansowanie dla instalacji w domach jednorodzinnych takich jak:
Aby skutecznie ubiegać się o dofinansowanie, w budynku nie może znajdować się źródło ciepła na paliwo stałe – dotyczy także okresu trwałości inwestycji.
Dotacja programu Moje Ciepło do pompy ciepła może wynosić do 30% lub 45% kosztów kwalifikowanych (dla osób fizycznych posiadających kartę dużej rodziny) na jedną inwestycję. Maksymalna kwota dofinansowania wynosić może *21 tysięcy złotych, a jego wysokość zależna jest od konkretnego rodzaju urządzenia.
*Maksymalna kwota 21 tysięcy złotych przewidziana jest dla pomp gruntowych, natomiast dla pomp powietrznych (typu powietrze-powietrze lub typu powietrze-woda) jest to suma wynosząca 7 tysięcy złotych.
Wnioski o dofinansowanie można składać od 29 kwietnia 2022 roku do 31 grudnia 2026 roku bądź do wyczerpania puli środków przeznaczonej na dotacje.
Wnioski składa się za pośrednictwem odpowiedniego generatora wniosków o dofinansowanie (GWD).
Program Moje Ciepło wspiera osiągnięcie efektywności energetycznej w domu, co również zależne jest w dużym stopniu od odpowiedniej termoizolacji budynku. Jednym z najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych służących ociepleniu fundamentów, elewacji, dachów czy podłóg jest styropian. Skutecznie zapobiega on powstawaniu mostków termicznych, co minimalizuje znacząco straty ciepła z budynku. Użycie styropianu jako izolatora w budownictwie istotnie przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej systemów grzewczych takich jak dotowane przez program Moje Ciepło pompy ciepła , co przekłada się oszczędność kosztów w perspektywie długoterminowej oraz zwiększenie komfortu cieplnego.
Płyty styropianowe Knauf Therm charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ), co sprawia, że stanowią doskonałe źródło termoizolacji.
Przeczytaj także: Dlaczego styropian jest dobrym izolatorem?
Komfort cieplny to stan, od którego w dużej mierze zależy nasze codzienne[…]
Suchy jastrych zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność w budownictwie. Czym dokładnie[…]
Ciepły montaż okien, który zapewnia niezwykle skuteczną izolację termiczną, zyskuje[…]