W grudniu 2023 roku Komisja Europejska przyjęła wstępne porozumienie uzyskane pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą Unii Europejskiej w sprawie ograniczenia emisji i zużycia energii przez budynki na terytorium całej Unii Europejskiej. Wspomniane porozumienie wyraża się w postaci drugiej nowelizacji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków, nazywanej także dyrektywą EPBD. Co to oznacza w praktyce?
Dyrektywa EPBD (ang. Energy Performance of Buildings Directive), czyli akt prawa UE, na mocy którego państwa członkowskie organizacji zobowiązane są do wprowadzenia regulacji dotyczących charakterystyki energetycznej budynków. Pierwotny kształt dyrektywy został ustanowiony w 2010 roku, a w 2018 roku, na potrzeby zmieniającego się rynku energetycznego, wprowadzona została jej pierwsza nowelizacja. Wówczas uwzględniono, że termomodernizacja budynków powinna odbywać się w oparciu o nowe możliwości technologiczne.
Budownictwo stanowi kluczową branżę dla Unii Europejskiej w kwestii ogólnej dekarbonizacji i realizacji ustanowionej polityki klimatycznej. W takich okolicznościach naturalnym wydaje się dążenie przez organizację do wprowadzania systematycznych regulacji prawnych dotyczących tego sektora, który odpowiada za około 40% konsumpcji energii w UE. Jedną z nich jest właśnie druga nowelizacja dyrektywy EPBD, która nie tylko przyczyniać ma się bezpośrednio do redukcji zanieczyszczeń, ale także do poprawy komfortu i jakości życia mieszkańców UE. Druga nowelizacja dyrektywy EPBD określi dokładnie środki, za których sprawą państwa członkowskie będą mogły zwiększyć efektywność energetyczną budynków, ze szczególnym uwzględnieniem tych o najgorszych parametrach termoizolacyjnych.
Szacuje się, że druga nowelizacja dyrektywy EPBD zacznie obowiązywać od 2026 roku, bowiem w grudniu ubiegłego roku wynegocjowane zostało porozumienie pomiędzy Parlamentem a Radą. Wobec tego na wejście przepisów w życie trzeba będzie odpowiednio poczekać.
Oto główne założenia nowelizacji dyrektywy EPBD:
W Polsce działania wpisujące się w politykę klimatyczną Unii Europejskiej w kwestii budownictwa realizowane za pośrednictwem programu Czyste Powietrze realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń produkowanych przez budynki oraz poprawa ich efektywności energetycznej.
Przeczytaj więcej: Co to jest program Czyste Powietrze i jak z niego korzystać?
Program Moje Ciepło stanowi wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych[…]
Komfort cieplny to stan, od którego w dużej mierze zależy nasze codzienne[…]
Suchy jastrych zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność w budownictwie. Czym dokładnie[…]