Od kwietnia bieżącego roku obowiązywać zaczęły zmiany w programie Czyste Powietrze, które dotyczą dofinansowania pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie, a także kotłów na pellet drzewny o podwyższonym standardzie.
Program Czyste Powietrze obowiązuje w naszym kraju od 19 września 2018 roku. Jego głównym założeniem jest poprawa efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Program realizowany jest poprzez dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji budynków, a także wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające wszelkie normy.
Program Czyste Powietrze podlega Ministerstwu Klimatu i Środowiska za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), którego celem jest skuteczne wspieranie wszelkich działań na rzecz środowiska.
Maksymalna kwota bezzwrotnej dotacji na termomodernizację bądź nowe źródło ciepła wynosić może aż 136 200 zł. Sumaryczny budżet programu wynosi z kolei 103 miliardy zł.
Nowowprowadzone zmiany w programie Czyste Powietrze zakładają, że wnioskodawcy, aby skutecznie ubiegać się o dofinansowanie, będą musieli dokonać wyboru pompy ciepła, kotła zgazowującego drewno lub kotła na pellet tylko spośród tych wpisanych na listę ZUM. Regulacja ta ma na celu ochronę wnioskodawców ograniczając tym samym nieuczciwe praktyki dotyczące sprzedaży nieefektywnych urządzeń.
Co więcej, sprzedawcy pomp ciepła zobligowani są uzupełnić dokumentację techniczną o raport z badań z niezależnych akredytowanych laboratoriów z terenu Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Obowiązek ten nie dotyczy natomiast sprzedawców dwóch wymienionych wcześniej rodzajów kotłów grzewczych.
Następna wprowadzona zmiana do programu dotyczy wnioskowania w ramach trzeciej części programu, a więc tej przeznaczonej dla beneficjentów uprawnionych do ubiegania się o najwyższe dofinansowanie. Od teraz beneficjent, który skorzysta z części trzeciej, a więc będzie ubiegał się maksymalną dotację, będzie mógł wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach pierwszej części programu (podstawowy poziom dofinansowania).
Jeśli wniosek o dotację z programu Czyste Powietrze składany jest obecnie przez pełnomocnika, to obligatoryjną częścią pełnomocnictwa jest własnoręczny podpis wnioskodawcy poświadczonym notarialnie.
Wprowadzone zmiany weszły w życie 22 kwietnia 2024 roku, podczas gdy odnoszący się do nich okres przejściowy trwać będzie do 13 czerwca 2024 roku (włącznie).
18 kwietnia 2024 roku Polska zawarła z Bankiem Światowym umowę o pożyczce oraz wsparciu doradczym ekspertów dot. programu Czyste Powietrze. W ramach podpisanego porozumienia Polsce zostanie udzielona pożyczka na okres do 5 lat (2022-2027) w wysokości 250 mln euro, a także wiedza doradcza ekspertów Banku Światowego, dotycząca skutecznej realizacji programu priorytetowego Czyste Powietrze.
Program Moje Ciepło stanowi wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła dla nowych[…]
Komfort cieplny to stan, od którego w dużej mierze zależy nasze codzienne[…]
Suchy jastrych zdobywa w ostatnim czasie coraz większą popularność w budownictwie. Czym dokładnie[…]