Jesteśmy producentem styropianu z wieloletnim doświadczeniem w dostarczaniu produktów do ocieplenia budynków. Nasza firma jest członkiem międzynarodowej rodziny spółek Grupy Knauf, dzięki czemu zapewniamy najwyższą jakość naszych towarów. W naszej ofercie znajdziesz najlepszej klasy styropian grafitowy i biały.
Produkujemy 3 gamy płyt styropianowych dla budownictwa: EXPERT, PRO i TECHNIC, w których skład wchodzi styropian elewacyjny, płyty styropianowe do ochrony hydroizolacji i izolacji fundamentów. Jesteśmy producentem rozwiązań izolacyjnych w bezspoinowych systemach ociepleń (ETICS), w tym unikalnych, formowanych płyt grafitowych z Patentem Europejskim Knauf Therm ETIXX.
Wytwarzamy również styropian do ocieplenia dachów, tarasów zielonych oraz styropian podłogowy. W naszej ofercie znajdą Państwo także płyty styropianowe do wodnego ogrzewania podłogowego. Izolacja termiczna budynku mieszkalnego to bardzo ważny element, wpływający na komfort życia wszystkich domowników.
1932
Nasza historia sięga 1932 r. Dwaj bracia, Karl i Alfons Knauf, założyli wtedy rodzinne przedsiębiorstwo wydobycia gipsu. Główna siedziba firmy została ulokowana w miejscowości Iphofen (Niemcy).
1958
Rok 1958 stanowił kamień milowy w rozwoju naszej firmy. Uruchomiono wtedy pierwszą przemysłową linię produkcji płyt gipsowo-kartonowych.
1984
W 1984 r. firma Knauf weszła na rynek francuski pod nazwą Knauf La Rhénane, a w 1986 r. rozwój był kontynuowany poprzez utworzenie działu Knauf Industries.
1999
Otwarcie pierwszej w Polsce fabryki Knauf Industries w Mszczonowie oraz rozpoczęcie produkcji styropianu budowlanego pod marką Knauf Therm.
2010
Uruchomienie wrocławskiej fabryki Knauf Industries produkującej głównie części dla branży automotive.
obecnie
W ramach naszej nowej wizji zmniejszamy obciążenie naszej planety. Wierzymy, że gospodarka o obiegu zamkniętym to podstawa odpowiedzialnej działalności przemysłowej. Chcemy, aby nasza wizja była inspiracją nie tylko dla nas, ale również dla naszych Klientów oraz wszystkich partnerów biznesowych.
Chcemy wprowadzać innowacje po to, aby tworzyć efektywną izolację termiczną. Produkowane przez nas materiały termoizolacyjne znacząco zwiększają efektywność energetyczną budynków, a więc przyczyniają się do produkcji mniejszej ilości zanieczyszczeń. Ponadto nie zawierają one HBCDD, formaldehydu i w 98% składają się z powietrza.
Nasz raport CSR, deklaracje środowiskowe i Certyfikat Ambasadora Pasywnego potwierdzają i obrazują zaangażowanie Knauf Therm w zrównoważony rozwój.
Unikalne wartości Knauf – godność, partnerstwo, zaangażowanie i przedsiębiorczość – od ponad 80 lat stanowią fundament naszego sukcesu.
SZACUNEK
I LOJALNOŚĆ
Nasi partnerzy biznesowi i udziałowcy są dla nas częścią wielkiej rodziny, w której niezmiennie ważne pozostają zasady integralności i lojalności. Poprzez uczciwe traktowanie siebie nawzajem i uszanowanie różnorodności, działamy zgodnie z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu.
PARTNERSTWO
INTEGRACJA I INDYWIDUALNOŚĆ
Prowadzimy współpracę z naszymi dostawcami i klientami, tworząc atmosferę wzajemnego zaufania. Stanowimy jeden zespół ukierunkowany na sukces. Jesteśmy lojalnym i solidnym partnerem na wszystkich poziomach współpracy.
ZAANGAŻOWANIE
ZAWSZE WARTO PRÓBOWAĆ
Z satysfakcją możemy stwierdzić, że z roku na rok rozwijamy się coraz bardziej i jesteśmy z tego dumni. Zawsze staramy się pójść o krok dalej, uzyskując zrównoważone wyniki i dostarczając wysokiej jakości rozwiązania naszym klientom.
PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
ANI KROKU W TYŁ
Poprzez przedsiębiorcze podejście i świadome podejmowanie ryzyka, odnieśliśmy sukces rozwijając małą rodzinną firmę w aktywną organizację o światowej randze. Pasmo naszych sukcesów wynika z ducha pionierskich innowacji i zmian połączonych z pragmatycznym i zorientowanym na wyniki podejściem.
Styropian, czyli polistyren ekspandowany (w skrócie EPS) to porowate tworzywo sztuczne szeroko wykorzystywane w przemyśle.
Styropian powstaje w wyniku tzw. spieniania granulek polistyrenu poprzez podgrzanie ich parą wodną.
Tworzywo następnie jest formowane w bloki styropianowe do produkcji płyt izolacyjnych bądź też wykorzystywane do produkcji kształtek i opakowań.
Oprócz tradycyjnego styropianu budowlanego ciętego z bloku posiadamy w naszej ofercie również płyty formowane w prasie.
Oba rodzaje styropianu – cięty z bloku i bezpośrednio formowany powstają z polistyrenu w postaci spienionego granulatu, przebieg samego procesu produkcyjnego jest inny.
W tradycyjnym procesie spienione granulki są formowane w jeden blok, który jest następnie cięty na mniejsze elementy w formie płyt, a później poddawany frezowaniu w celu obróbki brzegów i naniesienia oczekiwanej struktury.
W technologii formowania wszystkie te procesy następują jednocześnie. Gotowe elementy są wytwarzane w ramach jednego, powtarzalnego i w pełni kontrolowanego cyklu.
Odpowiednio dostosowując temperaturę, ciśnienie pary i czas spieniania, mamy pełny wpływ na finalne parametry każdego z produkowanych elementów.
Forma jest napełniana granulatem w kilku miejscach, co pozwala zapewnić równomierną gęstość materiału na całej powierzchni. W tak produkowanych płytach styropianowych zachodzą minimalne naprężenia, które zasadniczo nie powodują odkształceń.
Poddane stabilizacji w próżni płyty zachowują swoją prostokątną geometrię i płaskość. W istotnym stopniu przekłada się to na jakość ocieplenia domu.
Technologia formowania w prasie pozwala uzyskać materiał o gęstszej strukturze i większej spoistości.
Płyty składające się z ciasno upakowanych granulek nie kruszą się w narożach, a w trakcie badań wykazują większą odporność mechaniczną.
Zbita i zamknięta struktura cząstek wpływa także na zmniejszoną nasiąkliwość materiału.
Technologia agregatowa pozwala również produkować styropian o właściwościach hydrofobowych idealny do ochrony podziemnych części budynku.
Ciasno upakowane granulki pozostają zamknięte w powłoce polimerowej, co sprawia, że materiał jest nienasiąkliwy.
Odróżnia ją to od metody cięcia rozgrzanym drutem, gdzie dochodzi do stopienia się i otwarcia struktury granulek.
Dzięki technologii agregatowej elementy styropianowe można produkować w dowolnym kształcie i rozmiarze.
Różnice pomiędzy styropianem ciętym z bloku i formowanym w prasie mogą przejawiać się nie tylko w niewidocznych gołym okiem parametrach, lecz także w wyglądzie.
Przede wszystkim technologia agregatowa pozwala produkować płyty o niestandardowych wymiarach, dowolnym kształcie i strukturze, dzięki czemu materiał można lepiej dostosować do potrzeb wykonawców.
Płyty termoizolacyjne o większych rozmiarach nie tylko poprawiają ergonomię pracy instalatorów, ale też parametry warstwy ocieplenia.
Dzięki metodzie formowania pneumatycznego mogliśmy nadać płytom elewacyjnym Knauf Therm ETIXX o 20% większą długość i szerokość. Dlatego jednorazowo można pokryć nimi większą powierzchnię, a stosunek użytych kołków do powierzchni ocieplenia staje się korzystniejszy. Warto wspomnieć także o możliwości nadania materiałowi dowolnej struktury.
Gofrowana powierzchnia płyt ETIXX zapewnia dobrą przyczepność kleju bez potrzeby szlifowania. W ten sposób znacząco zmniejsza się pracochłonność układania termoizolacji.
Technologia wtrysku ciśnieniowego pozwala na precyzyjne wytłoczenie w tworzywie nawet bardzo skomplikowanych wzorów i symboli.
Wykorzystaliśmy tą zaletę do naniesienia na płyty wskazówek montażowych, podziałek wskazujących miejsca docinania czy wreszcie bardzo precyzyjnych frezów umożliwiających układanie płyt na tzw. zamek.
Najlepszym przykładem na duże możliwości produkcyjne, jakie daje metoda formowania styropianu, są płyty Knauf Therm Floor Heating, które pozwalają na trwałe mocowanie rur wodnego ogrzewania podłogowego bez użycia klipsów montażowych.
Struktura złożona ze specjalnie uformowanych wypustek i biegnących między nimi użebrowań nie byłaby możliwa do uzyskania w tradycyjnym procesie produkcyjnym.
Nasze 42 zakłady produkcyjne uzyskały wiele różnych certyfikatów w zakresie ochrony środowiska, zarządzania jakością oraz BHP. Uzyskując te wiodące w branży certyfikaty i utrzymując je, gwarantujemy naszym klientom, że nasze produkty i procesy są w pełni zgodne z międzynarodowymi i krajowymi przepisami i standardami.
Wszystkie nasze 42 fabryki są energooszczędne i stale koncentrujemy się na zmniejszaniu naszego wpływu na środowisko.
Rozumiemy, jak ważne dla naszych klientów jest podejmowanie świadomych ekologicznie decyzji co prowadzi nas do ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań.
Nasze działania pozwoliły nam na otrzymanie certyfikatu ISO 14001.
Raport CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) przedstawia naszą strategię zarządzania, w której organizacja jest odpowiedzialna za wpływ jej decyzji i działań na środowisko i społeczeństwo oraz zapewnia etyczne postępowanie, które ma na celu zachowanie zrównoważonego rozwoju i dobrobytu społeczeństwa, uwzględnia przy tym oczekiwania interesariuszy oraz jest zgodna z międzynarodowymi normami i przepisami.
Celem naszego raportu jest wskazać wyzwania, określić strategie i działania oraz podsumować nasze dotychczasowe wyniki. Jest on skierowany do wszystkich naszych interesariuszy. Jego struktura odzwierciedla odpowiedzialność za nasze zespoły, rynki i terytoria działania, oraz za środowisko, w którym żyjemy.
Poznaj zasady zrównoważonego rozwoju pobierz Raport CSR 2023.
Maksymalna odległość od klientów
ID Lab – ośrodek badawczo-rozwojowy innowacyjności
Pracownicy zatrudnieni na czas nieokreślony
Ludzie
Obszary działania:
Europa Zachodnia 50%
Europa Wschodnia 22%
Brazylia 24%
Maroko 3%